Льох – це незамінне місце на дачі, де можна зберігати овочі, фрукти, заготовки та інші продукти протягом року. тому важливо ретельно продумати кожну деталь і правильно організувати цей простір. Щоб льох був зручним та функціональним, його потрібно правильно організувати.
У цій статті ми розповімо вам, як це зробити.
Вибір місця. Погріб краще розташовувати на високому і сухому місці, щоб спростити гідроізоляційні роботи і зробити їх надійними. Якщо ділянка низовинна або перезволожена, рекомендується робити піщано-гравійну підсипку під льох, щоб уникнути проникнення ґрунтових вод. Рівень ґрунтових вод можна визначити навесні або восени, спостерігаючи за рівнем води в колодязях та свердловинах. Рослинність на місцях з неглибокою ґрунтовою водою зазвичай соковита і яскрава, зустрічаються болотні рослини.


Освітлення. Щоб вам не довелося спускатись-підійматись у незручній темряві, чи робити щось при поганому освітленні, світло у погребі повинно бути правильно продуманим. Рівномірно розподіліть світильники по стелі або стінах, щоб забезпечити загальне освітлення. Розмістіть світильники над робочими зонами, наприклад, над сходами, над полицями. Вимикачі освітлення можна встановити за межами погреба. Датчик руху допоможе вам заощадити електроенергію, адже світло буде вмикатися лише тоді, коли ви будете в погребі.
Організація простору. Щоб забезпечити зберігання консервації, дачних овочів та фруктів необхідно розрахувати кількість полиць і простір для великих ящиків з картоплею. Стелажі та ящики для зберігання продуктів повинні бути надійними і міцними. Полиці в погребі краще виготовляти з міцного дерева, а ящики повинні мати вентиляційні отвори. Оскільки на полицях, як правило, зберігають банки, тому не варто робити їх надто глибокими. Краще передбачити полички на два ряди банок різного об’єму. Це зробить зберігання продуктів зручнішим і вам не доведеться витягувати з глибини огірочки, що прикриті декількома рядами банок з помідорами. Щодо ящиків, краще мати їх різних розмірів. Наприклад, окремі ящики для морквини і буряка, яблук і груш, картоплі та інших коренеплодів.
Вентиляція. Щоб захистити льох від зайвої вологості, рекомендується встановити в погребі одну або навіть 2-3 вентиляційні труби. Це допоможе уникнути зеленіння банок і гнилі картоплі.



Також у льосі рекомендується мати термометр для контролю температури. У погрібі слід підтримувати постійну прохолодну температуру ( +3С°- +5С°) таким чином, щоб вона не змінювалась при зниженні температури назовні. Тоді ви можете бути впевненими у збереженні дачних вітамінних запасів.
Для захисту від гризунів необхідно закрити всі вентиляційні отвори надійною металевою сіткою, тоді ваші припаси не стануть легкою поживою для різних шкідників.
Утеплення. Якщо температура у погрібі опускається нижче 0 градусів, для утеплення можна використати рулонний рубероїд, скловолокно або пенопласт, а зверху додатково закрити фанерою або ДВП. Якщо це не допомогло встановити стабільну температуру, слід подумати про утеплення підлоги, наприклад, накривши землю поліетиленом і поклавши дошки.
Зручні та безпечні сходи є важливим елементом для забезпечення легкого та безпечного доступу до льоху. Їх необхідно проєктувати таким чином, щоб вони не створювати складнощів при користуванні — широкі, не стрімкі, не ковзкі сходи з поручнями по всій довжині.
Стіни оброблені протимікробним засобом, таким як гашене вапно або мідний купорос, допоможуть зберегти врожай у здоровому мікрокліматі без цвілі і грибка. Рекомендується повторювати цю процедуру щороку восени.


Організація льоху на дачній ділянці – це завдання, яке під силу кожному. Дотримуючись цих порад, ви зможете створити зручний та функціональний льох й зберегти плоди вашої шляхетної праці.